• RESQL

• RESQL został przygotowany i przetestowany w Polsce z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców. To bazujący na badaniach naukowych zespołu naukowców Uniwersytetu SWPS system do zgłaszania przypadków przemocy rówieśniczej w szkołach. Rozwiązanie opiera się na aplikacji na telefony komórkowe (IOS, Android) dla uczniów i panelu web dla nauczycieli interwentów. RESQL umożliwia anonimowe i “przyjazne” dla ucznia zgłaszanie niepokojących czy zagrażających zachowań innych uczniów lub dorosłych. Aplikacja pozwala na dodanie załączników multimedialnych (zdjęć, filmów) do przesłanego zgłoszenia. Uczniowie mogą korzystać z kilku kategorii zgłoszeń oraz przy pomocy prostych i intuicyjnych kroków scharakteryzować zaistniałą sytuację. Dzięki opisom oraz rysunkom uczniowie łatwo mogą ocenić czy dana sytuacja jest przemocą czy nie. Aplikacja działa na zasadzie anonimowego komunikatora dzięki któremu nauczyciel - interwent może nawiązać kontakt z osobą zgłaszającą zdarzenie.

Bezpieczeństwo i anonimowość:

Zapewnienie bezpiecznego i anonimowego systemu zgłaszania sytuacji przemocy jest podstawowym warunkiem do tego aby można było podejmować skuteczne programy naprawcze i profilaktyczne. Stosowane obecnie rozwiązania oparte na szkolnych skrzynkach zaufania czy konieczności bezpośredniego kontaktu z dorosłym mają swoje ograniczenia szczególnie w szkołach, które są liczne i w których nie ma kultury informowania czy zawiadamiania dorosłych w przypadku wystąpienia niepokojących incydentów. W niektórych placówkach występuje wręcz kultura “nie donoszenia”, dlatego RESQL opiera się na założeniu, że uczeń pozostaje anonimowy do momentu kiedy sam nie zdecyduje się ujawnić swojej tożsamości. W innych krajach sporadycznie pojawiają się zbliżone projekty poprawiające komunikację uczniów z nauczycielami. Nie są one jednak wspierane przez know-how oparty o przekrojowe badania społeczne i wiedzę naukową oferowaną jako wsparcie pracy dla nauczycieli z młodzieżą, jaką zapewnia RESQL.

Zalety:

System RESQL można traktować jako narzędzie do rozwiązywania i zapobiegania problemom związanym z konfliktami i przemocą rówieśniczą. Udrożnienie kanału komunikacji i zapewnienie bezpiecznego sposobu zgłaszania niepokojących zachowań dorosłym daje możliwość szybkiej reakcji i pozwoli zapobiegać eskalacji pojawiających się problemów związanych z agresją w szkołach. Wczesne wykrycie narastającego pomiędzy uczniami konfliktu lub sytuacji dręczenia czy prześladowania prowadzi do rozwiązania lub złagodzenia sytuacji. RESQL daje możliwość skutecznego zapobiegania i monitorowania problemu przemocy rówieśniczej w sytuacji, w której większość szkół boryka się jednocześnie z problemem przemocy rówieśniczej i z niedoborem kadr odpowiadających za pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Ponadto aplikacja mobilna dla uczniów w systemie RESQL wkrótce będzie dostępna w języku ukraińskim, co umożliwi na stworzenie bezpiecznego i szybkiego kanału komunikacji z dziećmi i młodzieżą posługującymi się tym językiem.

Kluczowe korzyści społeczne jakie niesie za sobą zastosowanie rozwiązania RESQL w szkołach to:

· ograniczenie skali przemocy rówieśniczej;

· poprawa bezpieczeństwa młodzieży;

· przeciwdziałanie poważnym, krytycznym zdarzeniom, pojawiającym się wśród młodzieży;

· zredukowanie dystansu komunikacji uczeń - nauczycie.

Interwentkami w naszej szkole są:

Iwona Dalkiewicz

Marzanna Dobrzyńska

Małgorzata Żmijewska

Kod szkoły znajduje się na plakatach i naklejkach zamieszczonych na każdym piętrze naszej szkoły.